10 Şubat 2015 Salı

90'LI YILLARIN EFSANE FİLMLERİ #İLK10

Doksanları unutabileniniz var mı? Ben her ne kadar çocuk olsam da o dönemin şarkılarını, dizilerini ve özellikle de filmlerini unutamadım. Kabul edelim nostaljiyi hepimiz severiz. Listelediğim filmlerde hepimiz için bir nevi nostalji olacak. Sevdiğim bütün aktörlerin ve benim sevdiğim tek James Bond'un altınçağı. Seni hep özlemle anacağız.

Yüksek bel kotlara, yırtık jean'lere ve kocaman telefonlara hazır mısınız? Bu filmler sizleri milenyumdan önceki dünyaya, 20. yüzyıla geri götürecek. 90'lara dair unutulmayacak ve her zaman bizi gülümsetecek bir şeyler olacak. Herkese şimdiden iyi seyirler diliyorum.

KURDA TUZAK (ENTRAPMENT)


Yapım: 1999 - ABD, İNG., ALM.

Tür: Aksiyon, Romantik, Suç

Oyuncular: Sean Connery, Catherine Zeta-Jones

Konu: Kalbinizi durduracak derecede heyecan verici bu macera filminde kıvılcımlar yüksekten uçar. Sanat hırsızı Robert ‘’Mac’’ MacDougal, sigorta dedektifi Gin Baker’ın uluslararası entrikaların oluşturdugu sinsi tuzağına düşer. Polis tarihindeki en büyük kovalamaca için sahne hazırlanmıştır. Onlar bütün olasılıklar için hazırlanmış ve tüm detayları düşünmüşlerdir, bir tanesi dışında...


Mini Yorum: Tekrar tekrar seyrettiğim ve her seferinde hoşuma giden inanılmaz bir suç filmi. İzleyişi çok keyifli, hikayesi sürükleyici, sonuysa beklentinin aksine inanılmaz çarpıcı. Sean Connery karizmasını da göz ardı etmemiz mümkün değil. 


OYUN (THE GAME)


Yapım: 1997 - ABD

Tür: Dram, Gizem, Macera

Oyuncular: Sean Penn, Michael Douglas

Konu: Nicholas Van Orton hem iş hem de özel hayatında kontrolü elinde tutmaya alışkın, zeki ve başarılı bir işadamıdır. Bu düzenli hayatı, kardeşi Conrad'ın ona verdiği alışıldığın dışındaki doğumgünü hediyesi ile köklü değişikliklere uğrayacaktır. Artık bir ölüm kalım savaşı başlamıştır.


Mini Yorum: İzlediğim en dehşetli filmlerden biriydi. Her seferinde her tahminimde beni yanıltan ve inanılmaz bir ters köşeyle biten film resmen aklın sınırlarını zorluyor. Kesinlikle izlemeyen herkese öneriyorum. 


ÇAKAL (THE JACKAL)


Yapım: 1997 - ABD

Tür: Aksiyon, Macera, Suç

Oyuncular: Bruce Willis, Richard Gere

Konu: Çakal'ın öykü akışındaki temel unsur FBI başkan yardımcısıyla yeraltı örgüt üyesi İrlandalı Declan Mulqueen ve Rus istihbarat görevlisi Valentina Koslova arasında kurulan zoraki ittifaktır. Çakal takma adıyla ün salmış yüzyılın en acımasız teröristinin izini sürmek amacıyla bir aaya gelmişlerdir. Birbirine tamamen yabancı olan bu üçlü Çakal'ın bıraktığı ipuçlarını takip ederek avlarının izlerini sürmelidirler.


Mini Yorum: Doksanlar denildiği zaman aklımıza gelen şüphesiz iki oyuncu var ve ikisi de bu filmde. Eğer Kötü  adamı tutmak, ona hayran olmak ve o kazansın istemek nasıl bir duygu merak ediyorsanız bu film mutlaka izlemeniz gerekenler arasında. Bruce Willis'i hiç bu kadar kötü görmediniz. 


STIGMATA


Yapım: 1999 - ABD

Tür: Gerilim, Korku

Oyuncular: Gabriel Byrne, Patricia Arquette

Konu: Vatikan bir iddiayı araştırmak üzere Brezilya'nın bir köyüne rahip Andrew Kiernan'ı gönderir. İddiaya göre bir İsa heykelinin gözlerinden kan akmaktadır. Rahip iddiaları araştırırken aynı anda Amerika'nın bir şehrinde başka bir ilginç olay gelişir. Frankie Paige isimli bir kadının vücudunda garip yaralar ortaya çıkar ve stigmata tehşisi konur. İsa zamanından günümüze bir takım mesajlar gelmektedir. Rahip iki olayı birbiriyle ilintilendirip araştırmaya başlarken 1900 yıllık bir inancı sorgulamaya başlar.


Mini Yorum: Korku filmi olsun da izleyeyim ama gerçekten huzursuz etsin diyorsanız bu film biçilmiş kaftan. Sürükleyiciliği, konusu ve ters köşelerden ters köşe beğendiren finaliyle herkese tavsiye ediyorum.


KADIN KOKUSU (SCENT OF A WOMAN)


Yapım: 1992 - ABD

Tür: Dram

Oyuncalar: Al Pacino, Chris O'Donnell

Konu: Özel bir kolejde okuyan Charlie, paraya ihtiyacı olduğundan kör bir adama bakıcılık yapmaya razı olur ama iş umduğu kadar basit olmayacaktır. Çünkü emekli Albay Frank Slade'in haftasonu için çok özel bir planı vardır. Bu plana New York'a yolculuk, kadınlar, iyi bir yemek, birinci sınıf şarap, tango, limuzin ve ne yazık ki bir de 45'lik dahildir. İşin kötüsü bunları yaparken Charlie'yi yanından ayırmaya hiç niyeti yoktur.


Mini Yorum: Al Pacino'nun oynadığı kötü bir film hayal edemesem de bu filmin yeri kesinlikle başka. İnsanın egosu, ruh hali, kaybettikleri ve pişmanlıklarıyla ilgili gerçek bir hikaye izlemek isterseniz bu film size önerebileceklerimden en iyisi.


SEVGİNİN GÜCÜ (LEON)


Yapım: 1994 - Fransa

Tür: Dram, Suç

Oyuncular: Gary Oldman, Natalie Portman, Jean Reno

Konu: Mathilda, New York'ta yaşayan ailesi dağılmış 12 yaşında küçük bir kızdır. Ailesini sevmeyen Mathilda için en değerli varlığı küçük kardeşidir. Babası uyuşturucu işlerine bulaşınca mafya ailenin tüm bireylerini öldürür. O sırada alışverişte olan Mathilda ise olaydan kıl payı kurtulur ve LEon'un kaldığı daireye saklanır. Leon ise soğukkanlı bir katildir. Ancak Mathilda'ya karşı içten bir sevgi besler ve ona kol kanat gerer.


Mini Yorum: Hala aklıma geldikçe burnumun direğini sızlatan bir film soruyorsanız işte bu film odur. Çarpıcı, sarsıcı ve insanın bütün tabularını baştan aşağıya ayaklar altına alan bu hikaye her sahnesiyle izlemeye değer. Bazen bir şeylerin başka şekilde bitmesini istersiniz ama en kötü son bazen olabilecek en doğru sondur ne yazık ki. 


JOE BLACK (MEET JOE BLACK)


Yapım: 1998 - ABD

Tür: Dram, Fantastik

Oyuncular: Brad Pitt, Anthony Hopkins

Konu: William Parrish, oldukça zengin bir medya patronudur. Çok düzenli giden aile hayatı günün birinde karmakarışık olur. Çünkü Joe Black adında bir adam çıkmış ve Parrish'in güzel kızı Suzan'a aşık olmuştur. Ansızın gündeme gelen bu ilişkinin sonuçları hem Suzan, hem de ailenin bütün bireyleri açısından çok karmaşık ve acı sonuçlar doğuracaktır. Yaklaşmakta olan ayrılık herkes için üzücü olacak gibidir.


Mini Yorum: Fantastik öğeleri sevdiğimi zaten herkes bilir. Ehh bu blog'u takip edip Antony Hopkins (Hannibal Lecter) sevgimi bilmeyen de yoktur. O yüzden bu film birazcık uzun sayılsa da en sevdiklerim arasındadır. Brad Pitt'in de taşlar taşı hali herkesi herkesten almaktadır. 


ŞEYTANIN AVUKATI (DEVIL'S ADVOCATE)


Yapım: 1997 - ABD

Tür: Fantastik, Korku, Dram

Oyuncular: Al Pacino, Keanu Reeves, Charlize Theron

Konu: Kevin Lomax, başarılı bir savunma avukatıdır. Davaların zorluk seviyesi ne kadar yüksek olursa olsun, başarıya alışkın Kevin, bir şekilde jüriyi tesiri altına almayı ve müvekkilini temize çıkarmayı başarır. Mutlu bir evlilik süren avukatın hayatındaki her şey yolunda gibidir. Bir gün, müvekkili haksız olduğu halde kazandığı bir dava sonrasında New York’taki çok büyük bir hukuk bürosundan müthiş bir teklif alır. Teklifi yapan dünyanın en büyük hukuk bürolarından birinin lideri olan John Milton’dur. Kevin’ın vereceği ‘evet’ cevabı, hayatını geri dönüşü olmayan bir şekilde değiştirecektir.


Mini Yorum: Bu güne kadar izlediğim en güzel, en çarpıcı filmi herkesin izlemesini tavsiye ediyorum. Gerilim, korku, tiksinti, umut ve daha nice duyguyu aynı anda aklıma kazıyan bir hikayeydi. Doğru olanı yapmanın ve insan olmanın erdeminin ne olduğunu bir kez daha anladım. Özgür irade insanlığın özüdür. Tabii Al Pacino'nun tanrı tiradı da üstünde düşünülmeye değenlerden.
"Kibir, en sevdiğim günahtır."


KALİFORNİYA


Yapım: 1993 - ABD

Tür: Gerilim

Oyuncular: Brad Pitt

Konu: Üniversiteden yeni mezun olmuş genç bir gazeteci ve sevgilisi, ülkeyi arabayla gezerek, seri katiller hakkında yazacakları kitap hakkında araştırma yapmaktadırlar. Amaçları bu seri katillerin yaşadığı ve cinayetlerini gerçekleştirdikleri mekanları gezmektir.Yolda rastladıkları Early Grace adlı eski bir mahkum ve sevgilisi Adele, bu seyahatlerini unutulmaz hale getirir. Seri katil araştırması yapan çift, gerçek bir seri katille aynı arabada seyahat etmek durumunda kalacaktır.


Mini Yorum: Gerilim ve suç filmlerini zaten severim ama bu filmi size önermemin en büyük sebebi Brad Pitt'i kötü bir karakter olarak ilk kez burada gördüğüm içindir. Brad Pitt'e bad boy etkisi. Kaçırılmamalı derim.


GÖZLERİ TAMAMEN  KAPALI (EYES WIDE SHUT)


Yapım: 1999 - ABD

Tür: Gizem, Dram, Gerilim

Oyuncular: Tom Cruise, Nicole Kidman

Konu: Bill Harford ve karısı Alice Harford'ın dış dünyaya mutlu bir yansıyan bir evlilikleri vardır. İlişkilerinde her şey yolunda gibi görünmektedir. Bir gün katıldıkları bir davette Alice, başka erkeklerle sohbetlere dalar. Bunu fark eden Bill, hem sinirlenir hem de yaşanan bu duruma tuhaf bir tepki gösterir. Bill, yaşanan o geceden sonra kimliğini cinselliğe emanet edecektir. Oldukça tuhaf düşüncelerle örülü bir cinsellik dünyasına doğru savrulacaktır.


Mini Yorum: Bu filmi duymayan veya izlemeyen var mı bilmiyorum ama sadece şöhreti yüzünden bile bu listeye girmeyi hak ettiği kesin. Kubrick'in sinemaya vedası olan bu filmi anlayabilmek için tek bir kez izlemeniz asla yetmeyecektir. Sizce filmin konusu nedir? Kadın erkek ilişkileri mi yoksa çok daha büyük ve kadim bir olay mı?

3 yorum:

 1. merhaba. sabah sabah "a ne güzel bir yazı" dedim. okuduğuma pişman oldum. hocam bunlar mı ya 90 ların efsane filmleri? hiç mi imdb ye bakmazsın? atıp tutmak artık bu kadar mı kolay?

  bir de ilk 10 demişssin ya. artık olayı bitirmişssin. saçmalamışsın hocam. kusura bakma.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kişisel blog dediğimiz şeyin olayı bu zaten atmak ve tutmak. IMDB'nin listesine bakmak isteyen oraya bakıyor, benim kişisel listeme bakmak isteyen bu blog'a bakıyor. Yazının neresinde "IMDB puanı en yüksek filmler" gibi bir şey yazıyor acaba? Bunlar benim için ilk on beğenmeyenlerin de kendi sorunu tabii.

   Sil
 2. Ben bu harika listeye 12 maymunu da eklemek isterim. Etkisinden çok uzun süre kurtulamamıştım. Hatta şimdilerde dizisi çekiliyor.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...