4 Şubat 2016 Perşembe

DAMON SALVATORE-EFSANE TV KARAKTERLERİ #4


Merhabalar daha önce gelmiş geçmiş en iyi tv karakterlerinden bazılarını size anlatmıştım. Klaus Mikaelson, Gregory House, Dean Winchester gibi efsanevi karakterlere şimdi bir yenisini daha eklemek istiyorum. Kimden bahsettiğimi biliyorsunuz, Damon Salvatore!

Kabul edelim kendisi dünyadaki en yakışıklı erkek, oyuncu ve vampir olabilir, hatta yine kabul edelim bu onu sevmemiz için inanılmaz derecede etkili de olabilir fakat Damon Salvatore bundan çok daha fazlası. TVD'nin hikayesini izlemeyenler için özet geçmek gerekirse şöyle ifade edebilirim. "Ergen bir kızın iki kardeşten hangi biriyle sevgili olacağını seçme çabası." Böyle bu şekilde söylediğimde kulağa sıkıcı geliyor değil mi?

Aslında yanılıyor değilsiniz dizinin bu kısmı biraz sıkıcı. Sürekli bir iyilik timsali Elena, sürekli Elena'ya yaranmaya çalışan ve kendi doğasını reddeden Stefan. Bütün bunların içinde gerçekten omurgalı olan ve kendi karakterini, kişiliğini kendine özgü metodlarla da olsa ortaya koyabilen tek kişi Damon Salvatore.

Damon için salt iyi veya kötü denilemez. Zalim, çıkarcı, bencil ve iflaholamaz bir şeytan olduğuna kendinizi inandırdığınız anda öyle bir şey yapar ki hakkında düşündüğünüz hiçbir şeye bir daha kendinizi inandıramazsınız. Zaten Damon'ın karakter olarak çekiciliği ve cazibesi tam da buradan gelir. Diğerleri gibi basitçe "iyi" veya basitçe "kötü" değildir Yaptıklarının nedenleri ve sonuçları vardır. Damon ne yaparsa yapsın bedelini ödemekten bir kere  bile çekinmemiştir.

Zaten bu durumu fark eden senaristler neredeyse bütün hikayeyi Damon üzerinde kurgulamaya başladılar. Diğer ana karakterlerin hepsi yan karakterlere döndü ve biz neredeyse tamamen onu hikayesini izlemeye başladık. Katerina Petrova'ya olan kusursuz ve bitmek bilmeyen aşkıyla zaten gönüllerimizi feth etti. Ona ihanet eden bir kadını kurtarmak için 100 yıl boyunca kendini paralayışı Damon'a bir kez daha hayran bıraktı.

Ardından ilerleyen sezonlarla birlikte Katerina'dan vazgeçmesi ve Elena'ya aşık olması inanılmaz güzel şekilde işlendi. Kötü adam diye bildiğimiz Damon'ın bencillikten olabilecek en uzak şekilde Elena'yı sevişini ve her seferinde, herkes tarafından dışlandığını söylemem gerek. Stefan Elena'nın elini her bıraktığında, güvendikleri ve sevdikler onu her yüzüstü bıraktığında Damon her zaman oradaydı. Gerçek sevgi de sanıyorum bundan daha fazlası olamaz. Tabii yaranabildi mi derseniz kızı kaptığını söylemeliyim ama itibarını hala kurtarabilmiş değil.  Bir dizinin asıl karakteri olmanın sorunu da galiba tam olarak bu. Asla mutlu olamıyorlar çünkü anlatılan hikaye onların lanetli mutsuzluğu.

Bu hissi The Originals'de zaten yaşıyorum. Klaus bir türlü gün yüzü görmüyor çünkü dizi adamın 1000 yıldır gün yüzü görmemesini anlatıyor. Aynı şey Damon içinde geçerli senaryo onun mutsuzluğundan beslendiği için sanırım iki kere insanlığından vazgeçti, yaklaşık üç kerede öldü. Tabii bir şekilde kurtulacağını bilsek de seyirci olarak hepsine ayrı ayrı üzüldük. Aslına bakarsanız hüngür hüngür ağladığımı söylemekten utanç duymuyorum.

Adına bir yazı yazacak kadar olmasa da sanırım bu yazıda Katerina Petrova'dan biraz daha bahsetmek gerekecek. Elena'yı da Katerina'yı da Nina Doblev oynuyor. Bu konuda oyunculuk olarak gerçekten kızı tebrik etmek istiyorum karakter farkları mimik, jest ve tavırlarla ancak bu kadar iyi anlatılır. Fakat benim değinmek istediğim nokta bu karakterinde en az Damon kadar gerçekçi ve muhteşem olması.

Türlü çeşit kötülük yapmış, her zaman kazanan, her zaman hayatta kalan gerçek bir dişi şeytan olarak resmedilse de geçmişe her döndüklerinde Catherine'nin yaptığı her şeyin bir sebebi olduğunu gördük. Yaptığı hiçbir şeyi isteyerek yapmamış şartlar ve hayat onu buna mecbur bırakmıştı. O yüzden hakkını vermek adına burada dursun. Siz de Catherine'den benim gibi etkilendiniz mi?

Peki bütün bunlar ışığında diziyi hiç izlememiş olanlara diziyi izlemelerini önerir miyim? Eğer yeterince boş vakitleri varsa mutlaka izlemelerini öneririm. Damon Salvatore yakışıklılığı, sempatikliği, nüktedan zekası, yıkıcı ve yok edici kişiliğiyle tanımaya değer bir karakter. Fakat başlamadan önce dizinin yedinci sezonuna devam ettiği gerçeğini yadsımamanızı öneririm. Tabii sizi de unutmamak lazım hali hazırdaki The Vampire Diaries seyirciler siz dizi ve karakterler hakkında neler düşünüyorsunuz?

7 yorum:

 1. The Vampire Diaries vazgeçilmez ama Teen Wolf çok daha iyi *-*
  Yazın için teşekkürler, sonraki yazıda görüşmek üzere :))

  YanıtlaSil
 2. Bu tip yazı dosyalarını seviyorum. :)

  Bu arada, benim de ilk kitabım Ters Düz geçenlerde çıktı! :) Okursanız yorumlarınızı beklerim. Sevgiler... :)

  YanıtlaSil
 3. Teen Wolf - Stiles Stilinski vazgeçemediğim :)

  YanıtlaSil
 4. Bu adama bayılıyorum. The vampire diaries'ı da çok seviyorum fakat Elena gidince dizi biraz kötü oldu. Yine de Damon için izliyorum :)

  YanıtlaSil
 5. Ahhh 2.sezon 8.bölumdeyim baslayali 1 hafta olmustur burada gorunce yorum yazmadan gecemeyecektimm. Damon,<3

  YanıtlaSil
 6. harika anlatmışsınız The Vampire Diaries dizisini sadece Damon için izlediğimi bile söyleyebilirim :) kendisi süprizlerle dolu ne zaman ne yapacağı hiç belli olmuyor tebrikler çok güzel bir yazı olmuş...

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...